Właściwości przeciwutleniaczy, jakimi są antyoksydanty

Grupa związków chemicznych, które neutralizują wolne rodniki nazywane są antyoksydantami. Można spotkać je w wielu produktach. Są nimi suplementy diety ze skoncentrowaną zawartością, kremy do twarzy, kremy do rąk i wiele innych kosmetyków. Powszechnie wiadomo, że mają one działanie przeciwstarzeniowe. Czy taka jest prawda? Czy warto je suplementować i korzystać z ich właściwości?

Jak działają antyoksydanty?

Wolne rodniki biorą udział w procesie starzenia, powstają przez stres, zły tryb życia, nieprawidłowe odżywianie, podczas korzystania z kąpieli na słońcu, podczas palenia papierosów. Antyoksydanty mają przeciwdziałać nowotworom, chorobom układu krążenia, problemom ze wzrokiem, wpływają na zwiększenie odporności organizmu oraz mają właściwości przeciwstarzeniowe. Można znaleźć je w przyprawach i ziołach jakimi są chociażby curry, oregano, cynamon, a także w aronii, czarnej jagodzie, w jeżynach, w truskawkach, jabłkach, mandarynkach, w kawie, herbatach ziołowych, czerwonej kapuście, burakach, fasoli czy w olejach roślinnych. Na rynku istnieją także suplementy z antyoksydantami. Suplement z antyoksydantami może przyjmować każda osoba. Jednak w szczególnych przypadkach należy uważać z ilością suplementacji.

Można podzielić je na te naturalne i sztuczne. Do naturalnych należą wszelkie witaminy, jak witamina A, C i E, karotenoidy, bioflawonoidy, jony metali przejściowych, którymi jest cynk, mangan i selen. Do sztucznych antyoksydantów należą substancje, które na etykietach żywnościowych są oznakowane przez literę E i trzycyfrowy numer. Przedłużają czas przydatności i trwałości żywności. Nadmierne spożywanie może prowadzić do bardzo złych skutków. Ten rodzaj antyoksydantów może być szkodliwy dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dlatego chcąc zażywać antyoksydanty- należy przyjmować je w możliwie najprostszej i naturalnej formie. Przeciwutleniacze egzogenne nalezą do tych, które występują w pożywieniu i w naturalnych składników. Wobec tego powinny być dostarczane właśnie z tego rodzaju źródeł. Ta grupa związków chemicznych zmienia się w naturalne cząsteczki i jest bezpiecznie wydalana z organizmu. Przeciwutleniacze, jak każde związki zbudowane chemiczne są dobre, jeśli są stosowane i suplementowane są w odpowiedniej ilości.

Prawidłowo zbilansowana dieta jest bogata w owoce i warzywa, zawiera potrzebne witaminy i minerały, a przede wszystkim jest różnorodna w produkty spożywcze. Jadłospis jest idealnym sposobem na to, aby nasz organizm funkcjonał i pracował bardzo dobrze. Dobrze funkcjonujący organizm może mieć wpływ samopoczucie człowieka.

Zostaw komentarz