leczenie uzależnienia od alkoholu

Uzależnienie od alkoholu – najtrudniejszy etap oraz leczenie

Osoby uzależnione od alkoholu stanowią największy procent ludzi uzależnionych w Polsce. Jest to bardzo trudna choroba, która negatywnie wpływa nie tylko na chorego, ale również osoby w jego otoczeniu. Czym tak naprawdę jest alkoholizm i jak rozwija się uzależnienie od tej substancji? Alkoholizm należy do grupy uzależnień chemicznych i został oficjalnie uznany za chorobę.

Leczenie i spotkania AA

 leczenie uzależnienia od alkoholu Jest to niepohamowana potrzeba spożywania substancji zawierających alkohol. Nałóg ten rozwija się stopniowo. Szybkość rozwoju jest kwestią bardzo indywidualną, wszystko zależy od podłoża choroby, stanu psychicznego osoby uzależnionej, środowiska, w jakim funkcjonuje oraz wielu innych. Powodów nałogowego picia alkoholu może być naprawdę mnóstwo. O ile zdiagnozowanie chorego nie należy wcale do trudnych to uświadomienie go o tym, że ma problem jest już nie lada wyczynem. W fazach alkoholizmu istnieje etap bardzo trudny dla bliskich uzależnionego, a mianowicie zaprzeczenie. Alkoholik wie, że pije więcej od innych, ale nie zdaje sobie sprawy z wagi swojej dolegliwości. Usprawiedliwia swoje postępowanie stresującą pracą, kryzysem w związku lub natłokiem obowiązków — obwinia wszystko i wszystkich, ale nigdy nie siebie. Próbuje udowodnić najbliższym, że picie nie stanowi większego problemu i zawsze może przestać, ale po prostu w danym momencie nie ma na to ochoty.

 leczenie uzależnienia od alkoholu Dość częstym zjawiskiem jest też kilkudniowa trzeźwość dla udowodnienia innym, że zaprzestanie picia nie stanowi kłopotu. Niestety nie jest to tylko próba oszukania innych, ale i samego siebie, ponieważ przeważnie po kilku dniach uzależniony wraca do wcześniejszych nawyków i przyzwyczajeń. Choroba alkoholowa jest bardzo złożonym procesem, wymagający ogromu cierpliwości i zrozumienia ze strony bliskich. Nie jest to łatwe zadanie i niestety poradzenie sobie z nim samodzielnie jest niemalże niemożliwe ani przypadku osoby uzależnionej, ani osoby bliskiej. Wizyta u specjalisty będzie bardzo pomocna w zrozumieniu alkoholizmu, jak i w procesie leczenia. Osobom, którym potrzebne jest efektywne leczenie uzależnienia od alkoholu w Łodzi, powinny poszukać opinii na temat miejscowych terapeutów lub klubów AA. Może być to przydatne nie tylko dla chorego, ale również dla osoby bliskiej, której również dosięgają fatalne skutki uzależnienia. Lekarz lub terapeuta może podpowiedzieć, w jaki sposób przekonać osobę uzależnioną do leczenia, jak reagować w danych momentach i jak radzić sobie w tej trudnej sytuacji.

Niestety w polskie prawo nie przewiduje przymusowych terapii, a każda forma leczenia musi być dobrowolna. Należy przygotować się na wszystkie możliwe okoliczności, nawet na takie, że nie uda się pomóc uzależnionemu. Wszystko tak naprawdę zależy od jego woli i chęci wyzdrowienia.

Zostaw komentarz