popularny ośrodek leczenia uzależnień od narkotyków

Uzależnienia od narkotyków – etapy i symptomy

Uzależnienie od narkotyków to zjawisko znane nie od dziś. Na przestrzeni wielu lat, pojawiały się różnorodne substancje psychoaktywne, które choć nielegalne, były i są aplikowane przez ludzi na całym świecie.

Ośrodki leczenia uzależnień w Polsce

ośrodek leczenia uzależnień od narkotykówBardzo popularny serial stacji Netflix – „Narcos” opowiada brutalną historię barona narkotykowego Pablo Escobara. Specjalizował się on w produkcji i dystrybucji kolumbijskiej kokainy, która przede wszystkim była rozprowadzana na terenie Stanów Zjednoczonych. Narkotyki Escobara były bardzo popularne w Nowym Jorku, gdzie zdominowały rynek w latach 80. Sukces serialu przyczynia się często do dyskusji o handlu narkotykami, a co za tym idzie, również o ich zażywaniu. W Polsce kokaina staje się coraz popularniejsza, jednakże to inne substancje przodują w rozwoju narkomanii. Ze względu na dużą dostępność na rynku holenderskim, oraz możliwość legalnego zakupu nasion, bardzo powszechna jest marihuana. Często jest jednak modyfikowana genetycznie lub wzmacniana syntetycznie, by dawała większego „kopa”. Policja twierdzi, że od narkotyków miękkich (między innymi konopi indyjskiej) bardzo łatwo zacząć aplikować te cięższe, jak chociażby amfetaminę. Jest ona nazywana polską tradycją, dlatego, że aparatura wymagana do jej wytwarzania jest identyczna jak ta, której używa się do produkcji domowego alkoholu.

popularny ośrodek leczenia uzależnień od narkotykówBardzo niebezpieczne są też syntetyczne substancje psychoaktywne, nazywane dopalaczami, które jeszcze kilka lat temu były w kraju legalne jako ozdoby kolekcjonerskie. Jako, że wielu młodych ludzi aplikowało je jak narkotyki, toteż zdarzały się przypadki silnych zatruć, a nawet śmierci. Po zakazaniu działalności sklepów z dopalaczami, rozpoczęła się produkcja nielegalna. Jedna z silniejszych substancji psychoaktywnych to tzw. Mocarz, który spowodował śmierć kilku osób, oraz silne zatrucie innych poszukiwaczy wrażeń. Inna substancja to Głowa Boga, po którego zażyciu osoby stają się agresywne. Wracając jednak do typowych narkotyków, to umownie istnieje kilka etapów uzależnienia. Pierwszym z nich jest inicjacja, nazywana też zapoznaniem z substancjami tego typu. Po kilkukrotnym zażyciu, często pojawia się kolejny – faza eksperymentowania. Osoba testuje w ten sposób inne metody aplikowania lub inne narkotyki. Po tym etapie może nastąpić zerwanie z dalszymi próbami lub nadużywanie substancji, początkowo w sytuacjach stresowych, niepewnych, trudnych. Jeśli osoba zaczyna aplikować dany narkotyk w sposób ciągły to mowa już o uzależnieniu. Najbliżsi zadają wtedy pytania. W jaki sposób rozpocząć leczenie? Czy istnieje jakiś popularny ośrodek leczenia uzależnień od narkotyków?

W Polsce istnieje dużo sprawdzonych placówek, specjalizujących się w terapii potrzebnej do zerwania z nałogiem. Warto też zaangażować rodzinę, by razem znaleźć odpowiedzi na pytania, dlaczego do takiego uzależnienia w ogóle doszło.

Zostaw komentarz