obrączki

Symbolika obrączek ślubnych i pierścionków

Pierścionki symbolizują wieczność ze względu na swoją kolistą formę i na to, iż nie mają początku, ani końca. Dlatego są one doskonałym symbolem długowieczności i miłości. Pierścionek zaręczynowy noszony na palcu serdecznym ma znaczenie symboliczne.

Metale na obrączki

obrączkiPalec serdeczny przeznaczony jest dla męża, ponieważ po złączeniu go z palcem serdecznym drugiej ręki w odpowiedni sposób nie istnieje możliwość rozłączenia ich. Zwyczaj wymieniania się nowożeńców obrączkami od wieków symbolizuje wzajemne powiązanie, jak i oddanie i pełnienie pełnomocnictwa w wspólnym życiu. Źródła historyczne donoszą, iż niegdyś obowiązek noszenia obrączki miała jedynie kobieta. W czasach wojny obrączkę łamano na pół i rozdawano pomiędzy dwóch małżonków, aby przypominała w czasach rozłąki o złożonej przysiędze. W momencie, gdy wojna sprawiła, iż rozstanie trwało kilka lat, małżonkowie na podstawie dwóch pasujących części obrączek mogli się odnaleźć. Grecji obrączki do dziś wykonywane są z innego rodzaju kruszców. Pan młody otrzymuje obrączkę ze złota, natomiast żona nosi obrączkę srebrną. Symbolizuje to wyższość męża nad współmałżonką. Obrączkę nosi się zazwyczaj na placu serdecznym prawej dłoni, noszona na lewej oznacza, iż osoba ta jest wdowcem lub wdową, jak również o tym, iż wzięła ona rozwód.

obrączkiKiedyś w Polsce obrączki wykonywano wyłącznie z dwóch materiałów, jakimi były złoto oraz srebro. Dziś wykonuje się je także z platyny, jak i białego złoto, a także jego różowej odmiany. Istnieją na rynku pierścionki, do których wykonania użyto zarówno białego, złotego, jak i różowego złota. Takie połączenia są niezwykle nowoczesne i innowacyjne, przeznaczone dla osób odważnych, które uwielbiają się wyróżniać. Obrączki, a także pierścionki kupowane w sklepach tak zwanych sieciowych produkowane są często w wielu egzemplarzach. Dlatego wewnątrz biżuterii wykonywany jest grawer z tekstem wymyślonym przez przyszłych małżonków, który doskonale będzie odzwierciedlać ich uczucia. Najczęściej grawerowane są imiona nowożeńców oraz data ślubu, jak i określenia jakimi nazywają się zakochani, a także cytaty. Cytatami najczęściej używanymi są: „Bóg nas prowadzi”, jak również „razem na zawsze”.

Obrączka od zarania dziejów przez kruszec z jakiego została wykonana oraz przez głęboką symbolikę stanowi symbol bliskiego związku dwojga ludzi, a także miłość określaną doskonałą i nieśmiertelną. Na jej ważność wpływa także wcześniej wspomniany kształt okręgu, który stanowić może również okrąg życia, jak i to, że miłość dwóch małżonków jest nieskończona lub dwoje ludzi od momentu ślubu symbolizuje nieprzerywalną całość.

Zostaw komentarz