konflikt w łóżku

Psychoterapia par – przydatne informacje

Trwanie w szczęśliwym związku, czy to nieformalnym, czy też małżeńskim, wymaga wielkich nakładów pracy i poświęceń. Trzeba stale pamiętać o potrzebach, marzeniach, pragnieniach drugiej strony, starać się dogadywac na każdym polu, czy iść na ustępstwa. Niestety, nie zawsze jest to takie proste.

Dlaczego warto udać się na terapię?

konflikt pary Wiele par przechodzi kryzysy, czy rozstają się na jakiś czas, by potem pogodzić – takie cykle mogą się powtarzać. Często próby dogadania się spełzają na niczym, obie strony są coraz bardziej sfrustrowane i rozważają zakończenie związku. Co wtedy? Pomocna może okazać się zalecana psychoterapia par w Poznaniu. Profesjonalny, doświadczony w terapii związkowej, terapeuta pomoże wybrnąć z kryzysu. Jak to działa? Często na początku psycholog chce po jednej sesji odbyć z każdą stroną związku. Na osobności można być bardziej otwartym, bezpośrednim, powie się coś, czego by się nie powiedziało przy partnerze np. by go nie urazić. Po takich sesjach terapeuta zaprasza parę na wspólną sesję. Wtedy może powiedzieć o odczuciach dotyczących związku, dopytywać czy druga strona wiedziała o konkretnym problemie, czy też ma inne spojrzenie na dany temat.

konflikt w łóżku Rozmowa czasem jest nerwowa i agresywna – rolą terapeuty jest uspokojenie pacjentów, tak by rozmowa była konstruktywna i prowadziła do znalezienia rozwiązania, a nie do kłótni i eskalacji problemów. Z jakimi problemami przychodzą pary? Częstym problemem, z jakim pary sobie nie radzą jest zdrada jednego z małżonków. Narusza to zaufanie w związku, zasadę wierności. Problemem może też być pracoholizm jednej strony, chęć nadmiernej kontroli, czy zwykłe niezrozumienie. Terapeuta powinien spokojnie rozmawiać z parą, naprowadzać na właściwe tory, zadawać konkretne pytania, skłaniać do myślenia. Warto wspomnieć też o tym, że do psychologa mogą udać się też pary, które chcą się rozstać. Czasem trwanie w związku jest szkodliwe dla obu stron i lepiej jest znajomość zakończyć. Jeśli para uzna, że najlepiej jest się rozstać, to terapeuta może jej to ułatwić np. poprzez omówienie na terapii zasad dotyczących opieki nad potomstwem.

Jeśli ktoś trwa w nieszczęśliwym związku, to powinien zdecydowanie udać się do dobrego terapeuty w swoim mieście, który pomoże w naprawie lub zakończeniu znajomości, formalnej lub nieformalnej. Dobry psycholog powinien szukać sposobów na załagodzenie konfliktów związkowych, nie faworyzować żadnej ze stron związku ani nie naciskać do podjęcia konkretnej decyzji. W końcu ostatecznie wszystko zależy od osób tworzących dany związek.

Zostaw komentarz