Olej lniany tłoczony na zimno – właściwości

Już w starożytności człowiek zaczął wykorzystywać prozdrowotne właściwości oleju lnianego, który to pomagał mu ówcześnie w celach leczniczych i już wtedy był wykorzystywany jako środek wspomagający proces regeneracji organizmu. Dlaczego więc nie skorzystać z mądrości naszych przodków i nie zacząć używać tak korzystnego dla zdrowia produktu?

Jak stosować olej lniany?

Właściwości odżywcze, jakie posiada olej lniany tłoczony na zimno, są niezbędne i bezkonkurencyjne, jeśli chodzi o pozytywny wpływ na stan organizmu człowieka. Głównym jego atutem jest wysoka zawartość kwasów tłuszczowych z grupy omega-3. Podstawowe funkcje, które pełni to między innymi obniżanie poziomu złego cholesterolu, regulacja ciśnienia i wspomaganie procesu detoksykacji organizmu. Oprócz właściwości zdrowotnych, jego szerokie zastosowanie pozwala na wykorzystanie podczas zabiegów pielęgnacyjnych ciała. Wysoka zawartość składników odżywczych sprawia, że nadaje się zarówno do pielęgnacji skóry, którą nasyca w odpowiednie składniki, zwiększając przy tym jej elastyczność i nawilżenie.

Ważna właściwość oleju lnianego, o której zapominamy, a jest nadzwyczajnie ważna, to wspomaganie pracy mózgu, jednego z najważniejszych części naszego organizmu. Aby pracował prawidłowo, wpływając tym samym na pracę innych układów, musi być odpowiednio odżywiony. Jednym ze składników, których potrzebuje jest kwas tłuszczowy DHA, czyli dokozaheksaenowy, który to powstaje z kwasu tłuszczowego zawartego w oleju lnianym. Jego odpowiedni poziom, wspomaga zatem nasze funkcje poznawcze, chociażby pamięć i uwagę — tym samym wpływając na lepsze samopoczucie i naszą wydajność. Odpowiednia ilość kwasów tłuszczowych wspomaga pracę mózgu, dbając o komórki nerwowe i odpowiednie przekaźnictwo impulsów między sobą. Kolejny wniosek, o który można się więc pokusić to korzystny wpływ oleju lnianego na centralny i obwodowy układ nerwowy już na poziomie komórek nerwowych. Wspomaganie ich budulca zmniejsza ryzyko zakłóceń w przekaźnictwie nerwowym oraz zapobiega zużywaniu się otoczki mielinowej.

Korzyści, jakie niesie ze sobą spożywanie zimnotłoczonego oleju lnianego, są na tyle przekonujące, poczynając od tego, że spożywanego go już w starożytności, kończąc na doniesieniach z badań naukowych o jego korzystnym wpływie na mózg i CUN, że wątpliwości w jego działanie byłyby nieuzasadnione. Auty w postaci pielęgnacji i dbania o urodę czy też wygląd włosów, są elementem zamykającym- lecz równie ważnym- listę argumentów „na tak” odnośnie jego korzystnych właściwości.

Zostaw komentarz