obuwie

Obuwie medyczne i zdrowotne – co je wyróżnia?

Obuwie zdrowotne dzieli się na profilaktyczne oraz medyczne. Obecnie na rynku znaleźć można bogaty wybór tych produktów, różniących się przeznaczeniem. Odpowiedni dobór obuwia ma bowiem wpływ na zdrowie układu kostno – ruchowego, w tym kręgosłupa, nóg, stóp. Źle dopasowane buty mogą być przyczyną powstawania haluksów, żylaków, a także innych deformacji i zaburzeń.

Różnice pomiędzy obuwiem medycznym a zdrowotnym

obuwieObuwie medyczne na ogół kojarzone jest z nieciekawym wyglądem, jednak w obecnych czasach producenci bardzo dużą uwagę przykładają także do designu oraz estetyki produktów. W obuwiu medycznym najważniejsza jest oczywiście jego funkcjonalność oraz zdrowotne właściwości. Produkty przeznaczone do codziennej aktywności – do noszenia na spacery, czy do pracy powinny zatem wyróżniać się kilkoma, bardzo ważnymi cechami. Pierwszą z nich jest oczywiście dobranie odpowiedniego rozmiaru buta. Wpływa to na komfort użytkowania, a także zapobiega powstawaniu otarć, deformacji kostnych (jak haluksy), czy innym problemom zdrowotnym. Bardzo ważna jest także odpowiednia wkładka, dopasowana do anatomicznego kształtu stopy – szczególnie w przypadku osób z płaskostopiem.

obuwieNa komfort użytkowania wpływ ma także elastyczność podeszwy i całego buta, zapewniająca wygodę i stabilność. Obuwie zdrowotne powinno posiadać szeroki, anatomiczny nosek, który zapewnia odpowiednią ilość miejsca na palce, bez ściskania ich i tłoczenia. Wyposażony jest także w dopasowany fizjologicznie obcas – najczęściej o wysokości 2-5 cm.W butach zdrowotnych nie stosuje się wyższych obcasów, gdyż wpływają one na zwiększenie obciążenia na palcach, skracają mięśnie i ścięgna w łydkach, ostatecznie prowadząc do problemów z nogami i kręgosłupem. Ponadto długotrwałe noszenie butów z wysokim obcasem zaburza przepływ krwi w żyłach, przyczyniając się do powstawania haluksów. Przy produkcji butów zdrowotnych istotny jest także materiał, z jakiego zostały wykonane – powinien być on naturalny, przewiewny. Często stosowane są także wkładki antybakteryjne, pochłaniające wilgoć. Nie bez znaczenia jest rodzaj podeszwy – ma ona za zadanie tłumić drgania podczas chodzenia.

Wbrew często spotykanym opiniom, współczesne obuwie zdrowotne często jest produktem bardzo estetycznym, często projektowanym z uwzględnieniem panujących trendów. Najważniejsza w nim jest funkcjonalność – ma ono przede wszystkim chronić układ kostno – stawowy oraz żylny przed powstaniem problemów zdrowotnych. Wykonane są z wysokiej jakości, naturalnych materiałów i dostosowane do anatomicznego kształtu stopy.

Zostaw komentarz