terapia małżeńska

Na czym polega terapia dla małżeństw?

Decyzja o terapii małżeńskiej podejmowana jest zwykle w momencie, gdy wszystkie pozostałe środki ratunku zawiodły, a para stoi nad przepaścią, ale w partnerach tli się jeszcze nadzieja na uratowanie związku. Aby była skuteczna, osoby podejmujące się terapii dla par powinny być zdeterminowane do wprowadzenia zmian w swojej relacji i gotowe do pracy nad sobą.

Skuteczna terapia dla małżeństwa

terapia małżeńskaWarunkiem powodzenia terapii jest przeniesienie punktu ciężkości z obarczania winą partnera za jego niegodziwe zachowanie na wzięcie odpowiedzialności za swoją postawę, decyzje i działania, dotyczące tej relacji. Terapia małżeńska pozwala partnerom spojrzeć na swojego współmałżonka z innej niż dotąd perspektywy. Pozwala zrozumieć jego punkt widzenia, sposób myślenia i doświadczania rzeczywistości, bez jego oceniania. Uczy, że być partnerem w relacji oznacza szanować poglądy i zdanie ukochanej osoby oraz traktować je jako równie ważne i uprawnione jak nasze własne. Uczy okazywania tego szacunku i kontrolowania zachowań, które mogą być dla partnera raniące. W trakcie terapii małżonkowie na nowo poznają się, dowiadują się o sobie nowych rzeczy, uczą się otwarcie i szczerze rozmawiać w atmosferze bezpieczeństwa i bliskości. Nadają swojej relacji nową jakość, obydwoje pracują dla wspólnego dobra, uczą komunikować się ze sobą jasno i asertywnie.

terapia małżeńskaPoznają toksyczne mechanizmy, które powodują ich bolesne zachowania w obrębie tej relacji. Czasami zdarza się tak, że terapeuta proponuje, żeby partnerzy najpierw przeszli przez terapię indywidualną, a dopiero potem zgłosili się na wspólną terapię małżeńską. Zdarza się również i tak, że ukrytym celem jednego z partnerów, przychodzących na terapię dla par, jest udowodnienie małżonkowi, że wina leży po jego stronie i to on musi się zmienić, a terapeuta to potwierdzi i przyzna mu rację. Iluzja ta roztrzaskuje się niemal natychmiast, bo nie taka jest rola terapeuty, który zawsze jest bezstronnym obserwatorem, lustrem, w którym para może się przyjrzeć sobie nawzajem i swojej relacji. Bywa, że w trakcie terapii partnerzy zdają sobie sprawę z tego, że tak naprawdę do siebie nie pasują i że najlepszym rozwiązaniem będzie rozstanie, zgodne i spokojne. Nie wszyscy skorzystają z terapii dla par.

Na pewno nie odniesie ona sukcesu wówczas, gdy osoby, które się na nią zgłaszają, tak naprawdę nie chcą się zmieniać albo nie umieją, nie lubią i nie potrzebują np. rozmawiać o swoich emocjach i odczuciach, a problemy w związku traktują bardziej powierzchownie. Drugim warunkiem efektywności terapii małżeńskiej jest chęć uczestniczenia w niej.

Zostaw komentarz