psycholog z nastolatkiem

Na czym polega psychoterapia dla dzieci?

Znalezienie odpowiedniego specjalisty, który upora się z problemami rozwojowymi wieku dziecięcego to kwestia, z którą mierzy się wielu współczesnych rodziców. Zanim padnie decyzja o rozpoczęciu u dziecka terapii psychologicznej, warto udać się na konsultacje do poradni lub na rozmowę z pedagogiem i psychologiem szkolnym.

Psychoterapia przeznaczona dla dzieci

bawiące się dzieckoTerapia dziecka różni się nieco od terapii osób dorosłych. Należy pamiętać o tym, wybierając właściwy gabinet i udając się do specjalisty z pociechą. Istnieje bowiem osobna specjalizacja wśród terapeutów, która zapewni odpowiednie podejście uwzględniające wiek pacjenta. Każdy bowiem wiek charakteryzuje się innym sposobem patrzenia na świat. Rozwód rodziców, żałoba po śmierci bliskiej osoby lub problemy rówieśnicze to zwykle powody, dla których wielu rozsądnych opiekunów zgłasza się po pomoc dla swoich dzieci do gabinetów terapeutycznych. Troska o zdrowie psychiczne pociechy, w jakimkolwiek wieku, powinna bowiem stanowić w takich sytuacjach priorytet. Dobrą opcją w takich sytuacjach będzie podjęcie współpracy ze specjalistą mającym doświadczenie i zajmującym się leczeniem najmłodszych pacjentów poradni psychologicznej. Jeśli obiektem poszukiwań jest więc psychoterapia dla dzieci Mokotów stanowi idealną lokalizację do uzyskania fachowej pomocy. Tyczy się ona zarówno wsparcia rodziców w problemach wychowawczych, jak i dzieci w trudnych dla nich momentach.

Terapia dla najmłodszych różni się nieco od zajęć prowadzonych z dorosłymi, jednak również zawierapsycholog z nastolatkiem elementy działań indywidualnych i grupowych. Sesje prowadzone z najmłodszymi przybierają najczęściej formę zabawy skupiającej się wokół pasji dziecka, takich jak aktywności fizyczne, artystyczne itp. Dziecko w trakcie zajęć może rozwijać także swoje ulubione hobby, takie jak malowanie, śpiewanie, konstruowanie budowli czy gra na instrumentach. Szczególnie ważnym aspektem tego typu terapii jest współpraca rodziców. Pozwala to zaangażować opiekuna w proces budowania i umacniania więzi emocjonalnej na linii: opiekun-dziecko-terapeuta. Istnieje wiele poważnych sytuacji, w których terapia psychologiczna dziecka jest wręcz niezbędna, by miało ono zapewnione odpowiedni start w dorosłość. Należy jednak każdorazowo pamiętać o tym, że dziecko to młody dorosły, a nieleczone problemy mogą z czasem przybierać na sile. W psychoterapii dziecka najważniejsza jest regularność spotkań i sesji. Odpowiednio przeprowadzana pozwala zażegnać problem napadów lękowych, moczenia się w nocy, lęku separacyjnego lub trudności w nawiązywaniu zdrowych relacji z otoczeniem.

Psychoterapeuta dziecięcy dokłada wszelkich starań, by pomóc młodemu pacjentowi zrozumieć siebie, świat i ludzi. Zapewnia mu niezbędne na tym etapie wsparcie, dzięki czemu dziecko nabiera pewności siebie i uczy się samodzielnie rozwiązywać problemy związane z codziennym funkcjonowaniem.

Zostaw komentarz