Na czym polega badanie rzutu serca i w jakim celu jest wykonywane?

Do jednych z częstszych przyczyn zgonu należą choroby układu krążenia. W związku z tym tak ważna jest ich jak najwcześniejsza diagnostyka oraz wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Duszności, ucisk w klatce piersiowej oraz omdlenia, to poważne przesłanki do poddania się badaniu. Przeprowadza się je również u pacjentów będących w grupie ryzyka, czy u takich, którzy przebyli zwał mięśnia sercowego. W związku z powyższym, u osób, u których podejrzewa się schorzenia związane z układem sercowo-naczyniowym takie jak niedokrwistość, czy też kardiomiopatia rozstrzeniowa wykonywane jest badanie rzutu serca.

Rzut serca – co to takiego?

Profesjonalny rzut serca określa jego częstość akcji, objętość wyrzutową, pojemność minutową, kurczliwość, poziom płynów oraz natlenienie. Wszystkie te parametry hemodynamiczne pozwalają lekarzowi na skuteczną diagnozę pacjenta oraz podjęcie decyzji o sposobach jego leczenia. Badanie jest nieinwazyjne, czyli nie narusza ciągłości skóry oraz tkanek chorego. Polega na przymocowaniu 4 elektrod EKG do lewej strony ciała leżącego pacjenta – są one umieszczane na szyi oraz klatce piersiowej. Dzięki nim lekarz może badać zmiany przewodności w klatce piersiowej. Za ich pomocą dostarczany jest prąd o niskiej częstotliwości, co jest całkowicie nieodczuwalne przez pacjenta.

Każde uderzenie serca dostarcza lekarzowi cennych informacji na temat stanu zdrowia badanego. Wyniki odczytywane są przez specjalistę na monitorze, a następnie dokonuje ich wnikliwej analizy. Popularne badanie rzutu serca przeprowadzane jest również po podaniu pacjentowi danych leków, aby obserwować ich wpływ na pracę tego narządu. Dzięki temu lekarz może precyzyjnie dobrać dawkę lub rodzaj podawanych środków. Monitorowanie rzutu serca znajduje również swoje zastosowanie u osób, które mają wszczepiony rozrusznik. Za sprawą urządzenia można precyzyjnie dostosować jego parametry i ustawić go tak, by pracował optymalnie.

W związku z szerokim zakresem zastosowania urządzenia, stanowi ono cenne źródło wiedzy o stanie zdrowia pacjenta. Dzięki zaawansowanemu badaniu, jakim jest rzut serca, lekarz może zyskać wiele informacji na temat pracy tego narządu. Pozwala to na szybką diagnozę oraz wprowadzenie skutecznego leczenia. Monitorowanie serca pozwala również na zapobieganie lub spowalnianie dalszego rozwoju chorób kardiologicznych. Dzięki temu, że badanie jest łatwe do wykonania, lekarz może je przeprowadzić w każdej chwili, bez względu na wiek chorego. Osoby, u których w rodzinie występowały już choroby układu sercowo-naczyniowego należą do grupy ryzyka, więc powinny pamiętać o regularnej kontroli pracy serca.

Zostaw komentarz