łóżko ortopedyczne

Łóżko ortopedyczne – czym się różni od zwykłego?

Przewlekła choroba, która sprawia, że stale trzeba leżeć w łóżku, nie jest nigdy czymś przyjemny. Brak ruchu działa niekorzystnie nie tylko na stan fizyczny chorego, ale również na jego stan psychiczny. Niemożność poruszania się odbiera niezależność, jest się zdanym na pomoc innym. Jednak jest wiele rzeczy, które sprawiają, że chory może poczuć się lepiej, a dolegliwości związane z ciągłym leżeniem nie będą tak dotkliwe.

Jedną z takich rzeczy jest łóżko ortopedyczne

łóżko ortopedyczne Czym się takie łóżko różni od zwykłego? Przede wszystkim jest zabudowane z trzech stron, to znaczy posiada wysokie wezgłowie, podobnie jak zakończenie z drugiej strony oraz jedną ściankę. Niektóre łóżka mają regulowane drążki po obu stronach, tak jak to wygląda w łóżkach szpitalnych. Dzięki temu takie łóżko można postawić nawet na środku pokoju, a nie ma ryzyka że chory spadnie z niego. Warto zaznaczyć, że barierki są dosyć wysokie, więc bez względu na wysokość położenia stelaża łóżka chory może czuć się bezpiecznie. Kolejną ważną cechą łóżka ortopedycznego jest to, iż jego stelaż jest regulowany ręcznie, a także może być sterowany pilotem. Dzięki temu łóżko można tak ustawić, że chory będzie leżał na płasko, będzie miał głowę lub nogi wyżej, w zależności od potrzeb. To sprawia, że chory może przy pomocy pilota sprawić, że łóżko będzie miało kształt fotela i będzie można na nim wygodnie siedzieć, a nie tylko leżeć.

łóżko ortopedycznePoniesienie nóg natomiast jest ważną rzeczą u chorych z żylakami lub odleżynami. Łóżko ortopedyczne jest na kółkach, dzięki czemu można je wygodnie przestawiać. To ważne szczególnie w ośrodkach rehabilitacyjnych czy innych placówkach medycznych, gdzie chorego trzeba wozić na zabiegi. Takie łóżko powinno mieć też regulowane wysokości barierek, stelażu, jak również móc się składać, dzięki czemu można je transportować, na przykład wtedy kiedy chorego przenosi się do innej placówki medycznej. Najlepsze łóżko ortopedyczne będzie zawierało także wysięgnik. Jest to rodzaj metalowego trójkąta, zawieszanego na lince podczepionej do obudowy łóżka. Może ono służyć choremu przy wstawianiu, by móc się podciągnąć, jak również może służyć do ćwiczeń rehabilitacyjnych.

Wysięgnik jest ruchomy, można zmieniać jego położenie, czy podczepiać do niego taśmy ortopedyczne, dzięki czemu fizjoterapeuta może ćwiczyć z chorym różne rzeczy, wzmacniające jego kończyny. Jak widać łóżko ortopedyczne znacząco różni się od zwykłego. Dzięki jego kształtom i funkcjom chory może poczuć się odrobinę lepiej, a rehabilitanci mogą z nim ćwiczyć bez przenoszenia go z miejsca na miejsce.

Zostaw komentarz