wysiłkowe nietrzymanie moczu

Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu

Choć wydawałoby się, że nietrzymanie moczu jest problemem tylko starszych ludzi, nie jest to do końca prawdą. Międzynarodowa Organizacja Zdrowia zwróciła uwagę, że kwestia ta dotyczy już około 10-25% kobiet po 30. roku życia.

Diagnostyka wysiłkowego nietrzymania moczu

wysiłkowe nietrzymanie moczuProblem ten może być genetyczny lub też wynikać z innych chorób. Na przykład zaburzenia statyki narządu rodnego (które może pojawić się na skutek ciężkiego porodu) często są jedną z przyczyn nietrzymania moczu. Oczywiście mimo że istnieją produkty, które mają zapewnić komfort w takich sytuacjach (specjalistyczne wkładki urologiczne), to warto postarać się zwalczyć przyczynę, zamiast jedynie likwidować skutki. W medycynie wyróżnia się 5 rodzajów nietrzymania moczu – wśród nich znajduje się między innymi WNM – wysiłkowe nietrzymanie moczu. Wówczas niewielkie ilości moczu pojawiają się w sytuacjach, w których ciśnienie w jamie brzusznej się podnosi, czyli nawet w trakcie zwykłego kaszlu, kichania, jak i podczas wykonywania pracy fizycznej. Wysiłkowe nietrzymanie moczu w Bydgoszczy diagnozowane jest w sposób bardzo dokładny. To nie tylko konsultacja z urologiem, ale i z ginekologiem. Proces diagnostyczny opiera się więc na kilku etapach. To podstawowy wywiad oraz badanie laboratoryjne moczu, ale też badanie ginekologiczne oraz testy czynnościowe.

wysiłkowe nietrzymanie moczuNajczęściej wykonuje się Bridge Fluid Test, test Bonneya, badanie urodynamiczne, test podpaskowy lub Q-Tip test. Każdy z nich ma za zadanie stwierdzić, jak bardzo nasilone są objawy – wówczas zostanie określony stopień WNM, można też zacząć myśleć o sposobach poradzenia sobie z tym problemem, na przykład, czy dana osoba kwalifikuje się do operacyjnego leczenia, które może być przeprowadzane różnymi metodami. W medycynie wymienia się przede wszystkim operacje z dostępu nadłonowego oraz operacje z zastosowaniem beznapięciowej taśmy dopochwowej. Możliwe jest też przeprowadzenie zabiegu polegającego na wstrzyknięciu kolagenu, który będzie działał uszczelniająco. Jeśli wysiłkowe nietrzymanie moczu nie jest zaawansowane, wówczas można zdecydować się po prostu na leczenie zachowawcze – to farmakoterapia, fizjoterapia oraz terapia behawioralna. Leki są oczywiście zawsze odpowiednio dostosowane do danego pacjenta. Jeśli chodzi o fizjoterapię, to zazwyczaj cantienica – czyli ćwiczenia dna miednicy (nazwa pochodzi od Benity Cantieni, szwajcarskiej terapeutki, która opracowała autorski program ćwiczeń).

Terapia behawioralna to przede wszystkim zmiana stylu życia i diety. Choć wysiłkowe nietrzymanie moczu może być problemem wstydliwym, wizyta u lekarza jest konieczna, aby poprawić swój komfort codziennego życia.

Zostaw komentarz