leczenie narkomanii

Leczenie odwykowe narkomanii – odtruwanie organizmu

Walka z uzależnieniami fizycznymi typu alkoholizm czy narkomania bardzo często wymaga podjęcia się leczenia odwykowego w specjalnych ośrodkach. Pierwszym etapem terapii jest detoksykacja, czyli inaczej odtruwanie organizmu, wskutek której może dojść do groźnych powikłań zespołu abstynencyjnego – dlatego tak ważne jest, by nad pacjentem czuwali profesjonaliści, dbający o jego bezpieczeństwo.

Jak wygląda leczenie narkomanii w ośrodku?

narkomaniaGłównym celem odtruwania jest oczyszczenie organizmu z substancji psychoaktywnych, od których uzależniony jest pacjent. Terapia uzależnienia fizycznego rozpoczyna się więc od zarastania przyjmowania tych substancji. Efekty detoksykacji są niestety bardzo nieprzyjemne dla osoby uzależnionej – przez średnio 7 dni występować mogą bowiem różne dolegliwości fizyczne i psychiczne, zwane powszechnie zespołem abstynencyjnym. Związane są z przemianami metabolicznymi oraz reakcją układu nerwowego. Wskutek przeprowadzanego odtruwania mogą zatem pojawić się bóle, nudności, wymioty, skoki ciśnienia, problemy ze snem. Wśród niektórych pacjentów obserwowane są także halucynacje, ataki padaczkowe, stany lękowe, a także myśli samobójcze. Skutki te mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia, dlatego leczenie narkomanii ośrodki odwykowe przeprowadzają pod ścisłym nadzorem wielu lekarzy specjalistów. Cały proces może odbywać się warunkach szpitalnych, jednak spotykane jest to stosunkowo rzadko.

leczenie narkomaniiNa ogół detoksykacja przeprowadzana jest w ośrodkach leczenia uzależnień, które są przystosowane do profesjonalnego przeprowadzania detoksu. W placówkach takich znajdują się specjalne pomieszczenia dla pacjentów, a w nich profesjonalna aparatura i sprzęt medyczny. Zarówno w przypadku alkoholizmu, jak i narkomanii proces odtruwania wygląda bardzo podobnie i odbywa się w ramach terapii zamkniętej. Po przeprowadzeniu podstawowych badań i wywiadu lekarskiego pacjent zostaje umieszczony w pokoju na czas terapii odwykowej. Stand zdrowia jest na bieżąco monitorowany, pacjenci otrzymują leki uspokajające lub przeciwbólowe i co najważniejsze – zapewnione jest wsparcie psychologiczne. Proces detoksykacji zalecany jest osobom na każdym etapie uzależniania, gdyż pozwala na pozbycie się z organizmu substancji psychoaktywnej.

Proces odtruwania organizmu nie jest przyjemny i wiąże się z szeregiem objawów somatycznych i psychologicznych, jednak jest bardzo istotnym etapem walki z uzależnieniem. Niektóre z powikłań związanych z odtruwaniem mogą zagrażać zdrowiu i życiu pacjenta – na przykład wskutek odwodnienia, dlatego należy przeprowadzić go w specjalistycznych ośrodkach, pod czujnym okiem lekarzy, pielęgniarek i terapeutów.

Zostaw komentarz