leczenie nerwicy

Leczenie nerwicy – jak skończyć z lękiem

Strach i lęk mogą wydawać się pojęciami synonimicznymi. Jest to jednak dalekie od prawdy. Strach jest uczuciem, które od czasu do czasu towarzyszy każdemu. Jest potrzebne, ponieważ w chwili zagrożenia mobilizuje do działania. Jest naturalną reakcją organizmu na konkretną sytuację.

Dostępna pomoc przy nerwicy

 leczenie nerwicyLęk jest reakcją na wyobrażenia o zagrożeniu, które często bywają wyolbrzymione. W pewnych granicach też jest naturalny i nieszkodliwy. Nieustanne odczuwanie lęku jednak może być objawem patologicznym i często wręcz przygniatającym. Kiedy i jak należy z nim walczyć? Zaburzenia lękowe, określane kiedyś ogólnie nerwicą, mają swoje źródło w konflikcie wewnętrznym. Mogą być spowodowane traumą, a także być reakcją na silny i ciągły stres. Osoba, która cierpi z ich powodu, nie ma problemu z rozpoznaniem rzeczywistości. Stan psychiczny w jakim znajduje się chory często przekłada się na jego zdrowie fizyczne. Do objawów somatycznych zalicza się ból głowy, żołądka, serca, czy kręgosłupa. Mogą też m.in. wystąpić zaburzenia seksualne, zaburzenia czucia, czy problemy z oddychaniem. Gdy takie objawy nie mają wyjaśnienia w fizycznym stanie zdrowia, warto poszukać podłoża tych objawów w strefie psychicznej.

 leczenie nerwicyNa przestrzeni lat powstało wiele podziałów zaburzeń lękowych. Międzynarodowa klasyfikacja chorób wymienia takie typy jak m.in.: zaburzenia lękowe w postaci fobii, inne zaburzenia lękowe, obsesyjno-kompulsywne, dysocjacyjne, czy zaburzenia występujące pod postacią somatyczną. Każdy, kto podejrzewa u siebie jakkolwiek rodzaj zaburzenia lękowego, powinien zasięgnąć odpowiedniej pomocy. Świadomość na temat zdrowia psychicznego całe szczęście rośnie i profesjonalne leczenie nerwicy w Poznaniu, Krakowie, czy innym mieście, a nawet miasteczku w Polsce jest coraz bardziej dostępne. Aby leczenie zaburzeń lękowych przyniosło dobre rezultat konieczne zaangażowanie na kilku płaszczyznach. Podstawą jest psychoterapia, która pomoże dojść do źródła problemu oraz umożliwia wypracowanie odpowiednich, ułatwiających radzenie sobie z codziennymi trudnościami schematów. W zależności od rodzaju zaburzeń oraz ich stopnia może zostać wprowadzona także bardziej doraźna terapia farmakologiczna. Najważniejszy jest pierwszy krok – zwrócenie się do odpowiedniego specjalisty pozwoli wykroczyć na odpowiednią drogę leczenia.

Gdy codzienność przerasta coraz bardziej, a lęk staje się nie do zniesienia, nie warto się dłużej się zastanawiać, tylko należy sięgnąć po pomoc. O zdrowie psychiczne należy dbać w takim samym stopniu jak o fizyczne. Żyje się raz, warto pokonać strach przed psychiatrą lub psychologiem, by na zawsze pozbyć się jego gorszego brata – nadmiernego leku.

Zostaw komentarz