gabinet dentystyczny

Jak wygląda zabieg wszczepiania implantu stomatologicznego?

Implanty stomatologiczne zakładane są w celu uzupełnienia ubytków w naturalnym uzębieniu. Metoda ta znana i stosowana jest na całym świecie już od kilkudziesięciu lat. Cały proces przebiega w trzech etapach, czyli wszczepienia implantu, wkręcenia śruby gojącej oraz zamocowania sztucznego zęba, czyli korony protetycznej.

Zabieg wszepiania implantów

dentystaJest ona tak samo funkcjonalna jak naturalny ząb. Zabieg wszczepiania implantu poprzedzony jest szczegółowym wywiadem, podczas którego lekarz stomatolog sprawdza stan zdrowia pacjenta, wybiera odpowiedni rodzaj implantu i opracowuje indywidualny plan leczenia. Konieczne jest także ustalenie ilości tkanki kostnej w dziąśle, aby upewnić się, że jest odpowiednia do wprowadzenia implantu. Sam zabieg wszczepienia implantu jest bezpieczny i bezbolesny. Trwa od pół godziny do dwóch godzin. Po wprowadzeniu implantu chirurg upewnia się, czy wszystko jest wykonane poprawnie, a pozycja implantu jest stabilna – jeśli tak, zaszywa ranę. Podczas jej gojenia następuje bezpośrednie zrośnięcie się implantu, czyli sztucznego korzenia z kością pacjenta. Proces ten trwa najczęściej od 3 do 6 miesięcy. Nowopowstała w ten sposób tkanka kostna zapewnia odpowiednie umocowanie implantu i umożliwia zamocowanie do niego sztucznego zęba.

gabinet dentystycznyPo procesie osteoingerencji, w wyniku którego implanty zrastają się z kością, przychodzi pora na odsłonięcie implantu i wkręcenie w niego śruby gojącej. Jej zadaniem jest przyspieszenie procesu gojenia się błony śluzowej i wymodelowanie kształtu dziąsła pod koronę protetyczną, czyli sztuczny ząb. Proces gojenia trwa około dwóch tygodni i po nim przychodzi etap trzeci, czyli zamocowanie sztucznego zęba. W pierwszej kolejności pobierane są wyciski protetyczne i dobierany kolor korony, by jak najlepiej współgrał z naturalną barwą zębów. W laboratorium protetycznym, na podstawie wykonanych wycisków przygotowywana jest korona. Gdy proces ten dobiegnie końca, ostatnia wizyta w gabinecie dentystycznym polega jedynie na przykręceniu łącznika do implantu i zamocowaniu na nim korony protetycznej, imitującej naturalny ząb.

Wszczepienie implantu nie wymaga szlifowania sąsiadujących, zdrowych zębów, dlatego jest dla nich zabiegiem bezpiecznym i nieinwazyjnym. Bardzo ważne jest, by przez pewien czas od wszczepienia korony protetycznej ściśle przestrzegać określonej przez lekarza diety, stosować się do zaleceń dotyczących higieny jamy ustnej oraz unikać nacisków na implant. Po określonym czasie można bez problemu wrócić do normalnego trybu życia. Implanty zębów są rozwiązaniem solidnym i skutecznym przez lata.

Zostaw komentarz