Nerwica lękowa stanowi chorobę emocji, dlatego też nie wiąże się ze stanem technicznym nerwów. Stanowi ona następstwo wewnętrznych konfliktów, których pacjent nie jest w stanie sam sobie uświadomić. Sprzeczność ta zazwyczaj dotyczy tego, czego wymaga od siebie dana osoba czy jej otoczenie a tym, jakie są jej prawdziwe pragnienia. Objawia się ona odczuwaniem silnego lęku, który może przejawiać się w postaci ataku paniki. Leczenie farmakologiczne pozwala wyłącznie na wyciszenie towarzyszących chorobie objawów, jednak nie rozwiązuje problemu.
Skuteczne leczenie nerwicy
Dlatego też dopiero leczenie nerwicy lękowej psychoterapią w Warszawie lub innym mieście przyniesie pożądane rezultaty, ponieważ pomoże określić wewnętrzne źródło problemu, by następnie je zlikwidować, a ponadto prawidłowo poprowadzone leczenie zapobiega nawrotom lęku. Najważniejszym etapem radzenia sobie z nerwicą jest zaprzestanie walki z lękiem, lecz właśnie stawienie mu czoła. Terapeuta w zależności od potrzeb, osobowości i problemów pacjenta dopiera taki rodzaj psychoterapii, który będzie najefektywniejszy. W przypadku psychoterapii podtrzymującej celem leczenia jest zmiana stosunku do choroby, a także wiążących się z nią dolegliwości. Terapeuta poprzez ukazywanie pozytywnych wzorców zachowań pomaga wpłynąć na to, w jaki sposób osoba dotknięta chorobą to postrzega i przeżywa. Pacjent opowiada o swoich kłopotach, trudnościach, z którymi się zmaga, ale również opisuje swoje przeżycia czy wspomnienia. Takie leczenie ma charakter wspierający i dlatego przeznaczone jest dla tych, którzy odczuwają niepokój, bezradność czy zrezygnowanie.
Natomiast psychoterapia integrująca wskazana jest dla osób cierpiących na przewlekłą nerwicę, dlatego też czas jej trwania wynosi kilka miesięcy, a spotkania odbywają się regularnie. Terapeuta stara się zyskać zaufanie pacjenta, by pomóc mu zmienić jego postawy, a niekiedy i osobowość. Osoba dotknięta nerwicą dowiaduje się o powiązaniu swoich problemów z chorobą, co przyczynia się do tego, że sama odnajduje źródła swoich trudności, a w efekcie zaczyna rozumieć swoje reakcje i zachowanie. Następnie pacjent stara się zmienić stosunek do siebie, choroby i tego, jak postępuje. Sprawdzoną metodę terapeutyczną stanowi także hipnoza, która pomaga odprężyć się i pozytywnie wpływa na samopoczucie. Jadnak nie jest wskazana jako leczenie długoterminowe, ponieważ może prowadzić do uzależnienia zarówno od hipnozy, jak i od terapeuty.
Nawet najlepsza metoda psychoterapii nie przyniesie pożądanych efektów, jeżeli pacjent nie będzie chciał współpracować. Ważny zatem jest stosunek chorego i chęć uwolnienia się od towarzyszących mu emocji. Polskie Towarzystwo Psychiatryczne i Polskie Towarzystwo Psychologiczne zalecają podjęcie psychoterapii połączonej z leczeniem farmakologicznym, dzięki czemu jednocześnie pacjent będzie pracował nad swoimi emocjami i nie będzie odczuwał nękających go objawów nerwicy