leczenie nerwicy lękowej

Jak wygląda leczenie nerwicy lękowej psychoterapią?

Nerwica lękowa stanowi chorobę emocji, dlatego też nie wiąże się ze stanem technicznym nerwów. Stanowi ona następstwo wewnętrznych konfliktów, których pacjent nie jest w stanie sam sobie uświadomić. Sprzeczność ta zazwyczaj dotyczy tego, czego wymaga od siebie dana osoba czy jej otoczenie a tym, jakie są jej prawdziwe pragnienia. Objawia się ona odczuwaniem silnego lęku, który może przejawiać się w postaci ataku paniki. Leczenie farmakologiczne pozwala wyłącznie na wyciszenie towarzyszących chorobie objawów, jednak nie rozwiązuje problemu.

Skuteczne leczenie nerwicy

leczenie nerwicy lękowej Dlatego też dopiero leczenie nerwicy lękowej psychoterapią w Warszawie lub innym mieście przyniesie pożądane rezultaty, ponieważ pomoże określić wewnętrzne źródło problemu, by następnie je zlikwidować, a ponadto prawidłowo poprowadzone leczenie zapobiega nawrotom lęku. Najważniejszym etapem radzenia sobie z nerwicą jest zaprzestanie walki z lękiem, lecz właśnie stawienie mu czoła. Terapeuta w zależności od potrzeb, osobowości i problemów pacjenta dopiera taki rodzaj psychoterapii, który będzie najefektywniejszy. W przypadku psychoterapii podtrzymującej celem leczenia jest zmiana stosunku do choroby, a także wiążących się z nią dolegliwości. Terapeuta poprzez ukazywanie pozytywnych wzorców zachowań pomaga wpłynąć na to, w jaki sposób osoba dotknięta chorobą to postrzega i przeżywa. Pacjent opowiada o swoich kłopotach, trudnościach, z którymi się zmaga, ale również opisuje swoje przeżycia czy wspomnienia. Takie leczenie ma charakter wspierający i dlatego przeznaczone jest dla tych, którzy odczuwają niepokój, bezradność czy zrezygnowanie.

leczenie nerwicy lękowej Natomiast psychoterapia integrująca wskazana jest dla osób cierpiących na przewlekłą nerwicę, dlatego też czas jej trwania wynosi kilka miesięcy, a spotkania odbywają się regularnie. Terapeuta stara się zyskać zaufanie pacjenta, by pomóc mu zmienić jego postawy, a niekiedy i osobowość. Osoba dotknięta nerwicą dowiaduje się o powiązaniu swoich problemów z chorobą, co przyczynia się do tego, że sama odnajduje źródła swoich trudności, a w efekcie zaczyna rozumieć swoje reakcje i zachowanie. Następnie pacjent stara się zmienić stosunek do siebie, choroby i tego, jak postępuje. Sprawdzoną metodę terapeutyczną stanowi także hipnoza, która pomaga odprężyć się i pozytywnie wpływa na samopoczucie. Jadnak nie jest wskazana jako leczenie długoterminowe, ponieważ może prowadzić do uzależnienia zarówno od hipnozy, jak i od terapeuty.

Nawet najlepsza metoda psychoterapii nie przyniesie pożądanych efektów, jeżeli pacjent nie będzie chciał współpracować. Ważny zatem jest stosunek chorego i chęć uwolnienia się od towarzyszących mu emocji. Polskie Towarzystwo Psychiatryczne i Polskie Towarzystwo Psychologiczne zalecają podjęcie psychoterapii połączonej z leczeniem farmakologicznym, dzięki czemu jednocześnie pacjent będzie pracował nad swoimi emocjami i nie będzie odczuwał nękających go objawów nerwicy

Zostaw komentarz