Jak rozpoznać kompetentnego psychiatrę dziecięcego?

Coraz większa liczba dzieci w ostatnim czasie cierpi na różnego rodzaju problemy emocjonalne. W takim przypadku, konieczne jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy psychiatrycznej. Warto jednak wcześniej wiedzieć, czym powinien się cechować dobry psychiatra.

Dobry psychiatra dziecięcy, czyli jaki?

Warto przede wszystkim pamiętać o tym, że dobry psychiatra, który doskonale radzi sobie z problemami osób dorosłych, niekoniecznie będzie dobrym wyborem w przypadku dzieci. Wszystko z tego względu, że dziecko wymaga zupełnie innego podejścia ze strony lekarza. Wybranie tego nieodpowiedniego, może na długie lata zrazić dane dziecko do poszukiwania pomocy w przypadku rozpoznania u siebie oznak problemów emocjonalnych. Dlatego też, kompetentny psychiatra dziecięcy z łodzi powinien więc specjalizować się stricte w psychiatrii dziecięcej. Ze względu na istotne znaczenie takiego lekarza w kształtowaniu prawidłowej psychiki dziecka. Z całą pewnością do psychiatry nie powinno udawać się w ciemno. Jest to jedna z tych sytuacji, gdy udanie się do nie-wykwalifikowanego specjalisty może narobić więcej szkody, niż pożytku. W poszukiwaniu dobrego psychiatry dziecięcego, warto więc z jednej strony, kierować się opiniami znajomych, oraz rodziny. Drugim sposobem, może być skorzystanie z porównywarek internetowych, które pozwalają na zapoznanie się z opiniami pacjentów, zamieszczonymi na temat danego lekarza.

Kluczowe jest również to, aby wybrać takiego lekarza, który ma rozwinięte kompetencje interpersonalne, w szczególności ułatwiające mu nawiązanie komunikacji z dzieckiem. Kluczowe jest, aby nigdy nie przyjmował on pozycji oceniającej zachowanie pacjenta, a raczej aby był on mu w stanie wytłumaczyć przyczyny zachowania pacjenta. Wstępną diagnozę psychiatra powinien być w stanie postawić już po pierwszej wizycie. Bardzo ważne jest, aby oprócz farmakoterapii, psychiatra włączył w proces leczenia również psychoterapię, a terapeuta powinien porozumiewać się z psychiatrą jeśli chodzi o konkretne kroki podejmowane w kierunku wyleczenia pacjenta, bądź polepszenia jego stanu psychicznego. Wraz z biegiem czasu coraz bardziej istotnym problemem staje się zapewnienie odpowiedniej pomocy psychiatrycznej i psychologicznej tym dzieciom, które tego potrzebują. Warto jest wiedzieć, czym powinien kierować się godny zaufania specjalista tego typu, oraz na jakie jego cechy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Jak się okazuje, bardzo ważne jest na przykład to, aby był on doświadczony w kontaktach interpersonalnych z dziećmi, co będzie sporym ułatwieniem w zdobywaniu zaufania młodego pacjenta.

W celu uzyskania profesjonalnej pomocy zapraszamy na www.poradniatuitam.pl!

Zostaw komentarz