produkty bezlaktozy

Czym zastąpić mleko w przypadku nietolerancji laktozy?

Ciekawą zależnością jest to, że najpopularniejsze w ostatnim czasie diety opierają się głównie na różnego typu schorzeniach lub niedoskonałościach ludzkiego organizmu. W ten sposób powstała na przykład tak bardzo popularna w ostatnim czasie dieta bezglutenowa.

Produkty bez laktozy dla osób z nietolerancją

produkty bezlaktozyNa dietę bezglutenową decydują się zarówno osoby, które rzeczywiście nie tolerują glutenu, jak i ludzie, których to nie dotyczy, jednakże zwyczajnie wolą taki jadłospis. Bardzo podobnie stało się z dietą pozbawioną laktozy. Czym jest ten składnik i na czym dokładnie polega taka dieta? W internecie można znaleźć na te temat mnóstwo informacji, łącznie z gotowymi, specjalnie przygotowanymi jadłospisami. Przede wszystkim należy wiedzieć, że laktoza to inaczej cukier mlekowy. Jest to organiczny związek chemiczny, który występuje właśnie jako składnik w mleku. Nietolerancja laktozy to niedoskonałość organizmu związana z tym, że nie potrafi on w pełni poradzić sobie z trawieniem tego składnika. Za trawienie laktozy odpowiada laktaza i to właśnie jej niedobór skutkuje różnymi, nieprzyjemnymi rodzaju problemami. Może to prowadzić do różnych skutków, jednakże do najczęstszych objawów nietolerancji tego składnika mleka należy występowanie bólów brzucha, biegunek oraz częstego wytwarzania gazów jelitowych po spożyciu produktów mlecznych.

produkty bezlaktozyOsoby, które cierpią na takie schorzenie powinny kategorycznie unikać produktów, które posiadają laktozę. Należy być szczególnie ostrożnym ze względu na to, że ten składnik występuje nie tylko w żywności, ale również w lekach! Na szczęście świadomość ludzi związana z obecnością takiego schorzenia wciąż rośnie. Coraz częściej można spotkać produkty bez laktozy, najczęściej są one pakowane w pudełka z oznaczeniami mówiącymi głośno o tym, że dany produkt nie zawiera tego składnika. Również wiele restauracji, kawiarni lub bistro decyduje się na to, by w swoim menu uwzględnić potrzeby osób nietolerujących laktozy. To bardzo dobrze świadczy o społeczeństwie – nie jest ono zamknięte na świat i staje się coraz bardziej empatyczne. Warto zwrócić uwagę na to, że istnieją już nawet mleka o znacznie obniżonej zawartości laktozy. Taki produkt mogą spokojnej spożywać osoby, których nietolerancja nie jest szczególnie agresywnym rodzajem schorzenia. W innym wypadku warto poszukać produktów zastępczych, aby laktozę całkowicie wyeliminować ze swojego jadłospisu.

Zwykłe, tradycyjne mleko można wówczas zastąpić mlekiem pochodzenia roślinnego. W tym wypadku ma się bardzo dużo możliwości – można spróbować zarówno mleka sojowego, ryżowego, kokosowego, czy też gryczanym. Nie jest to oczywiście pełna pula mlek roślinnych – w rzeczywistości wybór jest znacznie szerszy i ciekawszy.

Zostaw komentarz