Pomoc psychoterapeuty

W czym może pomóc psychoterapeuta?

Intensywne życie prowadzone w pośpiechu sprawia, że wiele osób nie ma czasu na zadbanie o higienę psychiczną – stres kumuluje się, pojawiają się lęki lub smutki, z którymi sobie nie radzimy.

Wsparcie psychoterapeuty

Pomoc psychoterapeutyNad tym, co czujemy, zatrzymujemy się dopiero, kiedy jesteśmy już całkiem wypaleni. Tymczasem najlepiej jest na bieżąco rozwiązywać swoje problemy – pomaga w tym na przykład psychoterapeuta. Psychoterapia indywidualna jest ukierunkowana całkowicie na pacjenta – psychoterapeuta skupia się na pomocy w rozwiązywaniu jego problemów. Wykształcony psychoterapeuta z Krakowa może udzielić nam wsparcia przy wielu kwestiach. Bardzo często na nasze aktualne życie oddziałują traumatyczne przeżycia z dzieciństwa – przemoc, nadużycia seksualne czy zaniedbanie. Choć wydawać by się mogło, że już zapomnieliśmy o złych sytuacjach, które nas spotkały i potrafimy normalnie żyć, okazuje się, że może być zupełnie inaczej – traumy tkwią w podświadomości i dają o sobie znać w wielu sytuacjach w dorosłym życiu. Psychoterapeuta pomaga je odnaleźć i skonfrontować się z nimi – dopiero ponowne przeżycie bolesnych spraw, przeanalizowanie ich i odkrycie, jak rzutują na teraźniejszość, może nam pomóc się od nich wyzwolić. Nauczymy się z nimi walczyć i w końcu będziemy mogli stać się wolnymi od cierpienia ludźmi. Psychoterapeuta sprawdza się także, gdy odczuwamy żal i smutek z powodu aktualnych ciężkich sytuacji życiowych – na przykład, jeśli straciliśmy kogoś bliskiego.

Pomoc psychoterapeutyŻałoba jest zawsze ciężkim czasem, niektóre osoby zaś często uciekają w wir pracy, nie dając swojemu organizmowi w spokoju przepracować tematu utraty. Choć mogłoby się więc wydawać, że wszystko jest w porządku – taka nieprzepracowana żałoba może powrócić w naszej psychice i doprowadzić do załamania nerwowego. Psychoterapia trwa zwykle kilkanaście spotkań – odbywają się one najczęściej raz w tygodniu. Na każdej sesji poruszane są ważne dla pacjenta tematy. Psychoterapeuta powinien odznaczać się wyrozumiałością, cierpliwością oraz dużą charyzmą – dzięki tym cechom stworzy on między sobą a pacjentem atmosferę pełną zrozumienia. Relacja oparta na zaufaniu sprawi, że pacjentowi będzie łatwiej przeżywać emocje wywoływane rozmowami na określone tematy. Psychoterapia pozwoli uczestnikowi spotkania zrozumieć siebie. Na terapię indywidualną mogą zapisać się nie tylko osoby dorosłe – psychoterapia kierowana jest także do dzieci oraz młodzieży.

Niezależnie od wieku, jeśli osoba ma problem, z którym sobie nie radzi – może zgłosić się po pomoc do doświadczonego psychoterapeuty.

Zostaw komentarz