mierzenie tętna płodu

Czy detektor tętna płodu jest bezpieczny?

W chwili obecnej wszelkie obostrzenia dotyczące detektorów tętna płodu są regulowane przez rozporządzenia Unii Europejskiej. Z tego powodu, w trakcie poszukiwania detektora tętna płodu, warto sprawdzić, czy urządzenie, którego zakupem jesteśmy zainteresowani, uzyskało certyfikat CE.

Badanie KTG płodu

mierzenie tętna płoduPotwierdza on spełnienie przez detektor norm opisanych w dyrektywie medycznej 93/42/EEC. Wówczas mamy pewność, że wybrany przez nas sprzęt będzie bezpieczny zarówno dla płodu, jak i matki. Czy jest to produkt bezpieczny dla matki i dziecka? Fale ultradźwiękowe w diagnostyce medycznej są używane od dawna, bo od lat 60. XX wieku. Jeśli natężenie fali ultradźwiękowych znajduje się w granicach ustalonych przez Amerykański Instytut Ultradźwięków w Medycynie, to działanie detektora nie wpływa szkodliwie ani na organizm matki, ani na płód. Badanie KTG to bezpieczne mierzenie tętna płodu nie tylko na wizycie u ginekologa, ale również w domowym zaciszu. Jednak w trakcie jego stosowania, nie należy ignorować sygnałów, które daje ciało ciężarnej kobiety. Jak widać, w zakresie fal ultradźwiękowych nie stanowi zagrożenia życia ani dziecka, ani kobiety. Powodem niepokoju natomiast, może być nieprawidłowa interpretacja wyników dokonana przez rodziców.

mierzenie tętna płoduTrzeba pamiętać bowiem że jeśli maluch jest bardziej aktywny, to tętno zawsze będzie wyższe, a jeśli maluch w brzuchu smacznie śpi to, jego serce pracuje wolniej. Jeśli nie mamy pewności co do interpretacji wyników, zawsze skontaktujmy się z lekarzem prowadzącym, bądź położną, który rozwieje nasze wątpliwości. Rodzice, którzy zdecydują się na korzystanie z urządzenia w domu, powinni traktować detektor tętna wyłącznie jak gadżet, który nie zastąpi wizyt lekarskich, cyklicznych badań oraz obserwowania własnego ciała. Należy pamiętać o zdrowym rozsądku w ciąży. Choć nie jedna przyszła mama, dałaby sobie zamontować kamerkę w brzuchu, by widzieć malucha i słyszeć – tak urok trwania ciąży, wyczekiwania pierwszych skurczy i przyjścia dziecka na świat, powinien być jak najbardziej neutralny. Detektory tętna płodu to wyroby medyczne, odpowiednio testowane i certyfikowane zgodnie z szeregiem wytycznych.

Natężenie ultradźwięków przechodzących przez ciało dziecka podczas badania KTG nie zagraża jego zdrowiu i dalszemu rozwojowi, nie jest także w żaden sposób szkodliwe dla matki. Jednak nieprawidłowy pomiar i interpretacja wyników, może sprawić, że przyszła mama odczuje stres i będzie nadmiernie panikować. Przed zakupem produktu, najlepiej jest poradzić się ginekologa, bądź położnej.

Zostaw komentarz